دوشنبه، دی ۲۶، ۱۳۸۴

ارک علیشاه تبریز قربانی دیگر

ارک علیشاه جزئی از تاریخ آذربایجان و ایران عزیزمان است ما نباید اجازه بدیهم که حکومت های همچون رژیم جمهوری اسلامی این گونه تاریخ وطنمان را از بین ببرند باور کنید جمهوری اسلامی فقط می خواهد بین اقوام ایرانی اختلاف باشد اختلافات را کنار بگذاریم و هم صدا بگوئیم
ارک علیشاه را تخریب نکنید
ساخت ارک علیشاه تبریز، در زمان تاج الدین علی شاه جیلانی، وزیر سلطان ابوسعید ایلخانی، به سال ۷۱۶ آغاز شده است. اما به دلیل مرگ ناگهانی بانی آن، ساخت بنا برای مدتی ناتمام مانده و سرانجام بازماندگان وی در سال ۷۲۴ ساختمان ارک را به پایان برده اند. مسجد علیشاه در زمان آبادانی خود، مزین به کاشی، ستون های مرمر و کتیبه گچ بری بوده است. ایوان این مسجد را طاق بلندی می پوشانده که به علت تعجیل در ساخت بنا، طاق شکسته و فرو ریخته است. بنا مورد بحث در زمان قاجاریه و در کشاکش درگیری های انقلاب مشروطه در تبریز، یکی از انبارهای مهمات و مخزن غلات قشون بوده است. به این ترتیب حصاری به دور آن کشیده شده و ارک نام گرفته است.
اما روند زوال و نابودی ارک در سال ۱۳۷۶، شتاب فراوان گرفت و با توافق سه مقام عالی استان یعنی استانداری و شهرداری و امامت جمعه، محوطه ارک تخریب شده و در اختیار بنیاد مصلای تبریز قرار گرفت. البته شکایتی از سوی میراث فرهنگی تنظیم شد که دادگاه در نهایت رای را به نفع بنیاد مصلای تبریز صادر کرد.
مشخصات بنای ارک علیشاه بدین شرح است : ۳۰ متر عرض، ۲۶ متر ارتفاع و ۱۰ متر عرض دیوارها.

برای جلوگیری از تخریب ارک علیشاه تبریز طومار زیر را امضا کنید

بنای مظلوم ارک گزارش تصويري از روند تخريب ارک عليشاه تبريز این گزارش رو حتما ببینید عکس های جالبی از چگونگی تخریب این بنای تاریخی در این گزارش وجود دارد که بعضی از این عکس ها نشان گر تخریب های عمدی ارک علیشاه تبریز است

بررسي تخلفات احتمالي مجريان ساخت مصلاي تبريز در حريم ارك عليشاه

خروج ارگ‌عليشاه از ليست جاذبه‌هاي ايران

ارگ قورماسی اوچون امضا توپلاما - گون: - ۱

ارگ قورماسی اوچون امضا توپلاما - گون: - ۴

نمای قدیمی ارک در یک نقاشی قدیمی

نمای شمالی، تنها ورودی ارک تبریز. قبل از انقلاب این محیط گردشگاه عمومی محسوب می شده و در ضلع شرقی آن، تالار آذربایجان (شیر و خورشید) قرار داشته است. اما بعد از پیروزی انقلاب این تالار به طور کلی تخریب شده و هم اکنون به جای آن، تالار مصلی در دست ساخت است.

هیچ نظری موجود نیست: