سه‌شنبه، فروردین ۰۸، ۱۳۸۵

آذربایجان و ایران

آذربايجان بدون ايران و ايران بدون آذربايجان بي معناست
آذربايجان
ذربايجان براي ملت ايران به عنوان خطه اي بزرگ پرور و دلاورخيز شناخته شده است که در تاريخ گذشته و معاصر کشور ايران نقش اساسي در تحولات سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و ديني داشته و دو انقلاب مشروطيت و انقلاب اسلامي ريشه در آذربايجان و به ويژه نقش آفريني شهر کهنسال آن تبريز دارد. قرار گرفتن در سر ايران و نزديکي به اروپا و آسياي ميانه و قفقاز و کشورهاي عربي بر موقعيت ممتاز آن در محافل بين المللي و سياسي افزوده و به دليل رسميت يافتن مذهب شيعه اثني عشري در جهان اسلام همواره پايگاه دفاع از اسلام بوده و از آن روز که شاه اسماعيل صفوي سلسله صفويان را در تبريز بنيان نهاد و علاوه بر رسميت دادن به مرزهاي ايران خطبه شيعه را نيز درست در بيستم اسفند 1502 ميلادي يعني 504 سال پيش در مسجد جامع تبريز خواند، در واقع اولين حکومت رسمي شيعه را در ايران بنيانگذاري کرد. مهمترين ويژگي مردان و زنان اين ديار، دفاع از اسلام راستين و يکپارچگي ايران عزيز بوده که برگ برگ تاريخ آن گواه است. روزگاري نه چندان دور 3/2 صنعت و تجارت و بازرگاني ايران متعلق به آذربايجان بوده است و در سال 1300 شمسي به تنهايي 50 درصد تجارتخانه ها و واحدهاي توليدي ايران در تبريز بدست تجار و بازرگانان خوشنام راه اندازي شده بود و امروز بازار تبريز به عنوان بزرگترين مجموعه بهم پيوسته و سازه آجري جهان با 6500 مغازه سنتي نشان آن است. افول آذربايجان با آغاز حکومت رسمي پهلوي در سال 1305 شمسي آغاز شد و رضاخان به دليل دشمني با اسلام راستين و مذهب شيعه آذربايجان را مورد غضب قرار داد و به بهانه يکسان سازي فرهنگي به مخالفت با زبان ترکي آذربايجاني پرداخت و در زوال و محدود کردن آن کوشيد و براي کاستن از نقش آذربايجان در کشور دست به هر کاري زد

یکشنبه، فروردین ۰۶، ۱۳۸۵

Fatemeh Haghighatpajoh


Iranian woman to be hanged after the Persian New Year holidays.
She is Fatemeh Haghighat pajoh (truth seeker!), who for protecting her 9 year old daughter from being raped (repeatedly!?) killed the men she was a sigheh to (sigheh means a temporary religious marriage). She has been in prison for nine years now and her previous sentence to hanging was postponed due to international pressure. The Islamic regime's corrupt Supreme Court has upheld her previous sentence.
Her daughter is urging the international community to prevent her execution.
In a country where the legal system, lawyers, and police are all corrupt and where citizens are not only unprotected by the system but are in fact subject to arbitrary punishments without justification, it is unjust to hang a mother who had no choice but to take the law in her own hands to protect her child from abuse and rape.
The killing is not a murder but only a manslaughter and she does not deserve to be hanged for protecting her daughter from getting raped.
در قسمتsubject انتخاب كنيد و كشور ايران را قرار دهيدhuman rights in specific countries

مجتبی به یادت هستیم

مجتبی بدون که تنها نیستی
بدون که خیلی ها به فکرت هستن
این متن رو یکی از دوستان به نام
افسانه واسه تو فرستاده که بذارمش تو وبلاگ ،
پس بدون تو این دنیای کوچیک خیلی ها رو داری
خاموش به رساترین شیون ادمی تو از یادم نمی روی
سفری ساده ازتمام دوستت دارم تنهایی تو از یادم نمی روی
گریبانی برای دریدن این بغض بی قرار تو از یادم نمی روی
سوزن ریز بی امان باران برپیچک وارغوان تو از یادم نمی روی

پنجشنبه، فروردین ۰۳، ۱۳۸۵

عیدیم آزادی مجتبی است


امسال دومین سالی هست که مجتبی درکنار خانواده و سفره هفت سین عید نیست
امسال دومین سالی هست که مادری چشم به راه پسری هست که از در وارد بشه
امسال د ومین سالی که هست که دوست عزیزم مجتبی در زندانه
عید من زمان آزادی توست
سال نو رو بهتون تبريک مي گم اميدوارم تو اين سال با کمک هم بتونيم
ايراني آزاد و آباد و ميهني سربلند و سرافزار بسازيم
ايراني بسازيم که ديگه همه بتونن تو اون آزاد زندگي کنن
ایرانی که هیچ زندانی سیاسی تو اون نباشه
ایرانی که تو اون همه عقیده ها و افکار بتونن زندگی کنن
بچه هاي يتيم ديگه گرسنه و بي خانه مان نباشن
ايراني بسازيم که هيچ يک از زنان اين آب و خاک بخاطر پول خودفروشي نکنن
ايراني بسازيم که ديگه تو اون اعدام نباشه
قتل و غارت و خون و خونريزي نباشه
ايراني که همه بتونن واسه ساختن ميهنشون دست به دست هم بدن و با کمک هم بسازن
ایرانی که واسه خاطر گفتن واقعیت ها آدمها رو حبس نکنن
ايراني که کارتون خوابي تو اون نباشه تا از سرما يخ بزنه و بميره
ايراني که تو اون اين همه معتاد و جوونه بي کار نباشه
ايراني که تو اون زن هم به عنوان يه انسان بتونه آزاد زندگي کنه
ايراني که ديگه تو اون ملت سر همديگه کلاه نذارن به همديگه دروغ نگن و از هم دزدي نکنن
ايراني که ديگه تو اون سرکوب و سانسور نباشه
ايرانمون ايران باشه
لینک های مرتبط
وبلاگ من نه منم ( نویسنده مدیار یا همون مجتبی سمیعی نژاد

چهارشنبه، اسفند ۱۷، ۱۳۸۴

روز زن مبارک

زن هم باید زندگی کنه
زن هم باید بتونه حرف بزنه
زن هم باید از این زندگی لذت ببره
زن هم باید از حق خودش دفاع کنه
زن هم باید بتونه در اجتماع فعالیت کنه
زن هم باید آزاد باشه و آزادنه زندگی کنه
زن هم باید بتونه بعنوان یک انسان در جامعه زندگی کنه
زن قبل از اینکه یک زن باشه مثل من و بقیه مرد ها یک انسانه
زن نباید بخاطر زن بودنش در جامعه مورد سوءاستفاده قرار بگیره
زن هم مثل بقیه انسان ها حق داره فکر کنه و هر کاری دوست داشت انجام بده
باور کنیم که زن هم مثل مرد یک انسانه و هر انسانی حق داره آزاد زندگی کنه آزاد حرف بزنه و آزاد بمیره
روز زن رو به تمام زنان ایران تبریک می گم
زن = مرد
بلاخره حرغ زیاده و وقت کم ولی بازم می گم زن هم باید ...

چهارشنبه، اسفند ۱۰، ۱۳۸۴

به مناسبت فرا رسیدن هشت مارس 2006

تپش قلب هایمان در پیشواز عمل جسورانه ای که تدارک دیده ایم سرعت می گیرد. گردش خون در رگ هایمان پر شتاب می شود. برای آمدن به خیابان ها آماده می شویم. آماده می شویم تا به همراه هم صدای مبارزات زنان ایران را، رساتر از همیشه به گوش جهانیان برسانیم.

امسال روز جهانی زن را به گونه ای دگر برگزار می کنیم. از کشورهای مختلف به هم می پیوندیم تا از آلمان به هلند، با آوائی بلند، بگوئیم که بعد از ربع قرن مبارزه با قوانین متحجر و ضد زن جمهوری اسلامی زنان ایران آماده اند در صفوف مقدم مبارزات دمکراتیک و آزادیخواهانه مردم ایران، جمهوری اسلامی را به کناری زنند. و همه شما را فرا می خوانیم که در این امربزرگ همراه ما باشید.

مرتجعین اسلامی بیش از 27 سال است که با سرکوب سیستماتیک ایران را به جهنمی برای زنان تبدیل کرده اند. به جرم «بد حجابی» هر روزه هزاران زن را در برابر چشمان مردم شلاق زده اند. چرا که آشكار شدن موي زن، ايدئولوژي حاكم را به سخره می گیرد. به جرم زنا صدها زن را سنگسار کرده اند، چرا که آزادي عشق، اخلاقيات حاكم را متزلزل مي كند. صحبت از حق طلاق زنان شريعت را تضعيف مي كند. دفاع از برابری حقوقی زن و مرد نظام سياسي را به لرزه در مي آورد. ولی زنان با مقاومتشان در طی این سال ها چون یک نیروی جدی در صف مقدم مبارزات آزادی خواهی ایران قرار گرفتند.

امروز که بوش و شرکاء بلندتر از هر زمان بر طبل جنگ با ایران می کوبند و دولت ایران عوامفریبانه و در پشت شعارهای ضد آمریکائی به سرکوب مبارزات مردم ادامه می دهد، بلند کردن صدای مستقل مبارزات مان بیش از پیش اهمیت می یابد. امروز آمریکا و متحدین اروپائی اش می کوشند تحت عنوان مبارزه با تروریسم و خطر هسته ای ایران، بهانه ای برای تبدیل ایران به عراقی دیگر بتراشند. ولی ما زنان ایران فراموش نکرده ایم که تروریست های حاکم بر ایران را تروریست پرورانی چون دولت آمریکا به ما تحمیل کرده اند. ما سکوت رضایتمندانه دول غربی و رسانه های "بسیار دموکراتیک" را فراموش نکرده ایم به هنگامی که خمینی صدای انقلاب و آزادیخواهی را به جوخه های اعدام سپرد. ما بیاد داریم که وقتی زنان ایران برای حق پوشش، توهین و تیغ و اسید و شلاق را به جان خریدند، دولتمردان و رسانه های غربی تحت پوشش نسبیت فرهنگی مانع رسیدن فریادهای ما به گوش جهانیان شدند. قراردادهای اقتصادی و نظامی پشت دیوارهای سکوت بسته شد و سایه وحشت جمهوری اسلامی بر جان مردم ایران را گسترده تر کرد.

امروز رژیم بوش و همراهان اروپائی اش از یک طرف و جمهوری اسلامی و هم مسلکانش از طرف دیگر می خواهند به ما و به مردم دنیا بقبولانند که چاره ای جز انتخاب بین بردگی نئولیبرالی و بنیادگرائی اسلامی نداریم. ولی ما می دانیم که ایندو نافی یکدیگر نیستند و دیده ایم در کنار هم همزیستی می کنند. و امروز که مبارزات زنان ایران شتاب گرفته تا در کنار مبارزات کارگران و سایر اقشار جامعه کوس مرگ جمهوری اسلامی را به صدا در آورد، ما یکصدا اعلام می کنیم که به ناجیانی چون اشغالگران افغانستان و عراق نیازی نداریم. می دانیم جهانی دیگر ممکن است و رسیدن به آن با حمایت و همراهی سرکوبگران ناممکن.

زنان ایران به پا خاسته اند و تنها با اتکا به نیروی خود یکی از ستمکارترین و ضدزن ترین حکومت های موجود را به چالش گرفته اند.

به صفوف ما بپیوندید و در کنار ما بایستید تا دنیا ببیند که زنان ایران در مبارزات خود علیه قوانین ضد زن و حاکمیت متحجر تنها نیستند.
به صفوف ما بپیوندید چرا که پیروزی مبارزات برابری طلبانه زنان ایران، قدمی در جهت پیروزی مبارزات زنان جهان برای رهائی از هرگونه و ستم و نابرابری است.
به صفوف ما بپیوندید چرا که با هم می توانیم بسوی دنیایی بری از ظلم و استثمار گام برداریم.
هشت مارس 2006
www.8mars.com سازمان زنان هشت مارس (ایرانی – افغانستانی